Historia Chorzelina

Chorzelin to osada rybacka położona na wybrzeżu na wschód od Świny. Powstała w wyniku rozbudowy portu w Świnoujściu. Pierwszą wzmiankę o niej – jako Nordhafen – znajdujemy w 1739 roku, kiedy to umocniono wschodni brzeg tworząc nabrzeże wraz z falochronem wschodnim.

Na tym brzegu, na wzniesieniu rozpalano ognisko, które pełniło rolę latarni. W tym samym miejscu w 1828 roku ustawiono latarnię stalową, a w latach 1857 – 59 postawiono murowaną latarnię wg projektu Severina – wówczas najwyższą w świecie.

W latach 1908 – 39 wybudowano Fort Gerharda i wieżyczki obronne dla broni ciężkiej. Jednocześnie od XIX wieku osada rozwijała się jako kurort. W latach 20-tych XX wieku istniały tu kąpieliska: męskie, damskie i rodzinne. Funkcjonowały też liczne pensjonaty, hotele i restauracje.W 1928 roku Chorzelin został włączony w okręg Warszowa: łącznie zamieszkiwało tam 2600 mieszkańców. W 1966 roku osiedle zostało całkowicie wyburzone – teren ten przeznaczony został pod budowę Świnoportu. Zniszczona została wówczas również Twierdza Portowa, a także część Warszowa. Obecnie administracyjnie tereny te znajdują się w granicach dzielnicy Warszów.